Pertvarų planas ir vonios kambarys

Pertvarų planas ir vonios kambarys

VILNIUS, ŽIRMŪNAI

Pertvarų planas priklausys nuo to, kokį išplanavimą pasirinksite savo būste. Kaip jau esu rašiusi šiame įraše, mums praktiškiausia pasirodė turėti du nepereinamus kambarius bei atskirtą drabužinę. Taip pat teko apsispręsti dėl vonios kambario – ši nedidelė patalpa gali būti renovuojama ir perplanuojama iš pagrindų arba sutvarkoma tik iš dalies. Negaliu sakyti, kad vienas išplanavimo variantas yra geresnis už kitus, tačiau galiu pasidalinti kiekvieno pasirinkimo privalumais ir trūkumais!

Vonios kambarys – ar keisti pertvaras?

Vonios kambarys tokio tipo bute – lyg vientisa gelžbetonio dėžutė, turinti savo lubas ir grindis. Ji nėra pastato laikančių konstrukcijų dalis, tad esamą konstrukciją būtų galima naikinti ir suformuoti naujas gipso kartono pertvaras. Tačiau ar verta? Pasirinkimai yra trys:

Vonios kambario konstrukcija

Paprasčiausia – pertvarų neliesti

Jei nesate pasiryžę imtis didelių darbų ar išvis neplanuojate remonto, o vonios negalite pakęsti, sprendimų yra! Galite perklijuoti vonios plyteles, ypač jei jas rinksitės didesnio formato (meistrai minėjo, kad tokios plytelės „atlaidesnės“ nelygioms sienoms.) Jei senos plytelės tvirtai laikosi ant sienų, jas galite dengti mikrocementu, taip sukurdami itin modernų vonios kambarį. O jei norite tikrai nesudėtingo sprendimo, išbandykite plytelių dažus. Galbūt tai nebus tikrai ilgaamžis sprendimas, tačiau greitai, lengvai ir nebrangiai atnaujinsite vonią. Tiesa, jei norite keisti praustuvo ar unitazo vietą, įrengti daugiau el. lizdų, susidursite su sunkumais vedžiojant elektros kabelius ar nuotekas plonytėse gelžbetonio pertvarose.

Išgriauti visą vonios „dėžutę“ ir suformuoti naujas gipso kartono pertvaras

Griovimo darbai, atliekų išvežimas (juk neliks ne tik pertvarų, bet ir grindų sluoksnio bei „dėžutės“ lubų), naujų gipso pertvarų sukimas yra nemažas darbas ir papildomos išlaidos. Tačiau naujos pertvaros bus lygios, durų anga – standartinių matmenų, galėsite nesukdami galvos pertvarose įleisti jungiklius ir el. lizdus. Negana to, vonios ir viso buto grindų lygis sutaps, o tai – didelis privalumas. Juk skirtingi grindų aukščiai būste ne tik nepatogūs, keliantys riziką susimušti kojos pirštą, bet ir neleidžia robotui-siurbliui už jus išvalyti vonios grindų!

Jei norite iš pagrindų atnaujinti vonios kambarį, naujos gipso kartono pertvaros garantuos ne tik lengvą darbų eigą, bet ir leis patalpą įrengti naudojant tokius sprendimus kaip potinkinis praustuvo maišytuvas ir patogūs el. lizdai bei jungikliai.

Išgriauti tik dalį pertvarų aplink vamzdynus

Mažiau griovimo, mažiau statybinių atliekų, tačiau laimėsite šiek tiek vietos. Skamba neblogai? Remonto metu mes pasirinkome paskutinį variantą ir, deja, suklydome! Kodėl? Tuo metu manėme: „kam griauti, jei viskas kaip ir tinka“. Juk iš naujo perdaryti visą vonios kambarį – didelis darbas. Maža to, senosios pertvaros buvo vos 4-5 cm storio, o gipso kartono jau siektų visus 10 ar daugiau centimetrų.

Tad kodėl suklydome? Kilo nemažai sunkumų, kurie galutinę darbų kainą išpūtė tiek, kad verčiau būtume pertvaras montavę iš naujo:

  • Santechnikas, naujai išvedžiojęs nuotekas ir vandenį, turėjo gana stipriai „išdaužyti“ pertvaras, tad teko jas užtaisyti.
  • Gipso kartono sukimo darbų vis vien neišvengėme, jie reikalavo daug kruopštumo.
  • Plyteles klijavusiam meistrui buvo daug daugiau darbo – vonios „dėžutės“ kampai nėra statūs, tiek vertikaliai, tiek palei grindis jie suapvalinti. Meistrui teko šiuos užapvalinimus „išdaužyti“ ir taip suformuoti stačius kampus. Maža to, pašalinus senas plyteles reikėjo lyginti visas sienas, o kai kur ir dėti papildomą gipso kartono sluoksnį.
  • Įrengiant naujus jungiklius turėjome rinktis virštinkinius, nes potinkiniai netilpo.
  • Užsakant duris kilo iššūkių: dažniausiai minimalus pertvaros storis, į kurią galima statyti duris, yra 7 cm. 5 cm pertvarėlė, suklijavus plyteles, tapo 6 cm, ir nors pavyko susitarti su durininkais dėl durų montavimo į tokią pertvarėlę, tai kainuos daugiau, o durų stabilumas bus mažesnis.
Vonios kambario pertvara su nuotekomis
Keičiant nuotekų vietą pertvaroje teko išmušti skyles
Gelžbetonio pertvara su nuotekomis
Pertvara su nuotekomis iš koridoriaus pusės
Vonios kambarys griovimo darbai
Dalinai išdaužyta "dėžutės" dalis prieš santechnikos darbus
Vonios kambario detalės senos statybos bute
Suapvalinti konstrukcijos kampai - galvos skausmas meistrui
Pakabinamo unitazo rėmo apsiuvimas gipsu
Sudėtingas gipso kartono plokščių tvirtinimas
Vonios kambario pertvaros
Gipsu apsiūtas unitazo rėmas

Pertvarų planas

Šiame bute pertvaros, skiriančios kambarius, buvo sumontuotos prieš daug metų. Jos buvo itin tvirtos, pagamintos iš medžio karkaso ir dengtos medžio drožlių plokštėmis. Sutvirtinus karkasą aliuminio profiliais, jis buvo apsiūtas gipso kartono plokštėmis. Pertvaros dalies tarp drabužinės (buvusio tamsaus kambariuko) ir koridoriaus nelietėme, nes joje buvo sumontuotos vienintelės durys, kurių keisti nenorėjome. Šiais laikais tokios „nematomos“ durys labai populiarios, o mes jas paveldėjome!

Sena buto pertvara
Sena pertvara. Jos vietos nekeitėme, tačiau ji buvo perdaryta iš aliuminio profilių, apsiūtų gipso kartonu
Medžio karkaso pertvara
Senoji medžio karkaso pertvara buvo sutvirtinta aliuminio profiliais ir apsiūta gipso kartonu
Gipso pertvaros senos statybos bute
Nauja, sutvirtinta gipso kartono pertvara

Šiame pertvarų plane pažymėti tik tie matmenys, kurie užtikrina, kad turėsite standartines durų angas bei drabužinės plotį, į kurį nesunkiai sumontuosite 1500 mm ilgio spintą. Kiti matmenys kiekviename projekte gali šiek tiek skirtis, juos reikėtų išsimatuoti ir įvertinti patiems bei pasitarti su meistrais.

Durų angą tarp kambario ir koridoriaus darėme standartinių matmenų, nes tai vėliau labai palengvina durų pasirinkimą. Tiesa, kai kurie gamintojai siūlo ir kitokių matmenų standartinius gaminius. Mano patarimas būtų prieš pradedant pertvarų montavimo darbus paieškoti jums patinkančių durų ir pasitikslinti su konsultantu, kokios durų angos būtų geriausios būtent jų gaminiams. Dar vienas patarimas: kadangi anga į mažesnįjį kambarį (mūsų atveju – miegamąjį) yra nešančioje sienoje, jos aukštis nesikeis. Dėl šios priežasties naujai formuojamos durų angos (mūsų atveju – angos į svetainę) aukštį reikėtų derinti prie jau esamos. Tai – tikrai svarbu, nes skirtingo aukščio durys labai kristų į akis.

pertvaru planas
Pertvarų planas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *