Elektros planas

Pats painiausias planas: elektra

VILNIUS, ŽIRMŪNAI

Patogiai suplanuoti jungikliai ir elektros lizdai, įvairiems gyvenimo scenarijams pritaikytas apšvietimas – vieni svarbiausių aspektų būste! Todėl elektros planui reikėtų skirti tikrai daug dėmesio.

Jei renovuojate senos statybos butą, kuriame elektros instaliacija niekada nebuvo keista, nuoširdžiai rekomenduoju visame bute ją įrengti naujai. Tai – ne vien stiliaus ar patogumo klausimas, kai jungikliai nuleidžiami iš seniau standartu buvusio 1,5 m aukščio į 0,9 m aukštį. Svarbiausia yra tai, kad moderni instaliacija užtikrina jūsų saugumą. Šešiasdešimt metų skaičiuojantys elektros kabeliai – tikrai pasenę, tad jei nusprendėte iš esmės atnaujinti namus, verta išspręsti ir šį klausimą. Be to, tai yra puiki proga jungiklius, rozetes ir apšvietimą suprojektuoti taip, kad jūsų namai būtų dar patogesni.

Beje, elektros planas žmonėms atrodo vienas painiausių ir sudėtingiausių, todėl visada patariu, su vaikiška spalvota kreida rankoje ir elektros planu prieš akis, bute ant sienų susižymėti jungiklius ir rozetes. Pasivaikščiokite po namus, įsivaizduokite, kad spaudžiate jungiklius įjungdami šviesą, įvertinkite kištukinių lizdų kiekį (visada siūlau jų padaryti šiek tiek daugiau, nei manote, kad jums reikia šiuo metu)Pagrindiniai elektros taškai dažniausiai galvos skausmo nekelia: el. lizdai virtuvėje, abipus lovos ar už televizoriaus spintelės yra savaime suprantami, tačiau visada verta įvertinti savo poreikius ir įpročius bei būstą pritaikyti būtent sau. Daugiau apie įvarius pasiūlymus planuojant elektros instaliaciją rašiau šiame įraše.

Miegamojo arba vaikų kambario elektros planas

Šio buto apšvietimą bei elektros taškus planavau turėdama omenyje, kad būstas bus nuomojamas. Nežinau, ar jame gyvens du žmonės, ar šeima su vaikais, taip pat nežinau, kaip bus apstatytas mažesnysis kambarys. Baldai gali būti išdėstyti bent keturiais variantais, o jungiklius ir rozetes planavau taip, kad tiktų visais atvejais.

Dėl šios priežasties kambaryje nėra miegamajam įprastų sprendimų – sieniniais jungikliais jungiamų šviestuvų abipus dvigulės lovos ar daugiasluoksnio apšvietimo (jį teks sukurti pastatomais, sieniniais ar staliniais šviestuvais).

Jei kambaryje gyventų vienas ar du mažesni vaikai, virš lovos esančią 3 taškų rozetę reikėtų apsaugoti vaikams skirta apsauga, tačiau paaugusiam vaikui kištukiniai lizdai šioje vietoje galėtų  praversti.

Lubiniai šviestuvai kambario viduryje?

Šviestuvo kabinimas

Nors manau, kad vieno vienintelio lubinio šviestuvo kambario viduryje tikrai nepakanka jaukiam ir patogiam gyvenimui (o kartais geriau lubinių šviestuvų visai atsisakyti), šiame bute jie liko ten, kur kabėjo dešimtmečius. Nusprendėme lubas tiesiog nuvalyti ir dažyti, senais instaliaciniais kanalais elektrikai pravedė naujus elektros kabelius, o ten, kur norėsime pakeisti šviestuvų vietą, naudosime dekoratyvinius laidus bei kabliukus lubose. Šviestuvas patalpos centre prastą reputaciją įgijo, nes neretai būdavo vienintelis apšvietimo šaltinis. Tačiau esu įsitikinusi, kad tokį apšvietimą derinant su reguliuojamo ryškumo sieniniais, staliniais šviestuvais bei toršerais, sukursime funkcionalų ir stilingą buto apšvietimą.  

Nuleidžiamų gipso kartono lubų atsisakėme, nes nenorėjome dar labiau sumažinti ir taip nedidelio patalpų aukščio, įtempiamos lubos taip pat neatrodė patrauklus variantas. Jeigu nusprendėte įrengti gipso kartono ar įtempiamas lubas, jums atsivertų galimybės modernesniems apšvietimo sprendimams, o ir elektros planas atrodytų kitaip.

Šildomos vonios kambario grindys

Šiltos grindys vonios kambaryje yra ne tik komfortiška, bet ir leidžia apsisaugoti nuo pelėsio. Tai  ypač svarbu senesnės statybos būstuose, kuriuose vėdinimas kartais nėra pakankamas net ir įrengus galingą ventiliatorių.

Nors šiuo metu dėl elektros kainų toks šildymas nėra ekonomiškas, už kurio laiko kainos greičiausiai taps patrauklesnės, tad šildomas grindis vis tiek siūlau įrengti.

Šioje 2,6 kvadratinių metrų patalpoje pakako 1 kvadratinio metro šildomų grindų ploto. Standartinis kilimėlių plotis yra 50 cm, tad 2 metrų ilgio kilimėlis puikiai padengė vonios grindis. Pasirinkome programuojamą išmanų termostatą kilimėlio reguliavimui. Jis leidžia grindis šildyti pasirinktu metu, pavyzdžiui tik rytais ir vakarais.

Darbų eiga ir „šypsenėlės“

Renovacijos projektams būdinga tai, kad visada gali būti kažkuo nustebintas. Šiame bute Žirmūnuose mus nustebino senieji elektros laidai, o tiksliau – jų vieta. Įprastai visi laidai privalo būti vedami tik horizontaliai arba vertikaliai. Tai leidžia užtikrinti, kad vėliau, sugalvoję kažką pritvirtinti prie sienų, jūs visada galėsite nuspėti laidų vietą, nepataikysite į juos grąžtu ir išvengsite didelių problemų. Pasirodo, visi kabeliai šiame bute buvo nutiesti įstrižai! Tiek lubose, tiek sienose! Laimė, kad mano seneliai, tiek metų čia gyvendami, niekada kabindami paveikslą į juos nepataikė!

Laidai privalo būti vedami horizontaliai ir vertikaliai
Įstrižai pravesti laidai senos statybos bute
Keičiama elektros instaliacija senos statybos bute

Keičiant seną elektros instaliaciją elektros laidai sienose ir lubose yra paliekami, elektrikai juos paprasčiausiai izoliuoja ir atjungia. Nauji laidai gali būti išvedžiojami tiek senomis, tiek naujai padarytomis instaliacinėmis trasomis.

Beje, šio tipo butuose yra kelios elektros dėžutės, kurias vadinu „šypsenėlėmis“. Su jomis reikia elgtis labai atsargiai! Atidengus dėžutės dangtelį savo bute, jis gali iškristi ir pas kaimynus! Elektrikai apie tai įspėjo, bet dirbo atsargiai ir pokalbio su kaimynais išvengėme. Šias angas meistrai vėliau izoliuoja bei uždengia iš gipso kartono plokštės išpjautomis apskritimo puselėmis. Tuomet viskas yra užglaistoma, išlyginama ir dažoma.

Sena elektros paskirstymo dėžutė
Uždengta buvusios dėžutės vieta
Sena elektros paskirstymo dėžutė
Uždengta buvusios dėžutės vieta

Šviesos jungikliai

Elektros jungiklių dizainą interjero dizaineriai kruopščiai apgalvoja, tačiau namus įsirengiant patiems neretai kyla noras nuvažiuoti į artimiausią parduotuvę ir per daug negalvojant išsirinkti kokius nors. Tačiau stilingi ir patogūs jungikliai yra vienas iš tų dalykų, kurie nejučia namus gali paversti šiek tiek stilingesniais, jei yra parinkti atidžiai, ir šiek tiek sugadinti estetiką, jei jiems nebuvo skirta dėmesio.

Jei norite neutralaus dizaino jungiklių, neprašausite pasirinkę daugelio dizainerių mylimą JUNG LS990 seriją. Panašaus dizaino nebrangūs jungikliai ir el. lizdai, kuriuos galite greitai nusipirkti didžiosiose buities prekių parduotuvėse, yra LIREGUS Epsilon serija, kurios švarios linijos atrodo moderniai ir estetiškai.

Bute Žirmūnuose parinkau išskirtinio dizaino Schneider Electric „Renova“ jungiklius ir rozetes. Jų dizainas yra įkvėptas to laikmečio jungiklių. Juos derinau su LIREGUS Epsilon el. lizdais ten, kur jie nebus matomi, pvz. už korpusinių baldų. „Renova“ serija gali būti tiek potinkinė, tiek virštinkinė, tinkanti ten, kur „įleisti“ jungiklių nėra galimybės. Svarbu tai, kad ją reikia užsakyti internetu bei 2 savaites laukti pristatymo, tad reikalingą kiekį mechanizmų reikia užsakyti iš anksto.

Senas elektros jungiklis
Senas elektros jungiklis
Juodas elektros jungiklis Renova ir senas jungiklis
Kištukinių lizdų palyginimas
Juodas elektros jungiklis Renova
Juodas elektros el. lizdas Renova

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *