Interjero dizaineriai, architektai, dekoratoriai -
kokių paslaugų reikia Jums?
Lietuvoje, įvairiais skaičiavimais, dirba apie 700 interjero dizainerių (tačiau tik apie ketvirtadalis jų yra baigę interjero ar architektūros studijas aukštojoje mokykloje). 700 yra daug! Tai reiškia, kad kiekvienam skoniui, kiekvienam projektui, kiekvienam biudžetui yra profesionalas, kuris gali padėti įgyvendinti savininkų idėjas.
Nežinote nuo ko pradėti? Vienas svarbiausių dalykų ieškant dizainerio yra supratimas, kokios specializacijos profesionalą samdote! Interjero architektai, interjero dizaineriai ir interjero dekoratoriai neretai yra vadinami vienu žodžiu: „dizaineriai“. Tačiau kai šios trys specializacijos yra supinamos į vieną, klientai rizikuoja gauti ne tai, ko tikėjosi ir stipriai nusivilti. Juk darbo apimtis, kurią daro kiekvienas iš jų, stipriai skiriasi!
Šiame straipsnyje:
- Kaip suprasti, kas yra kas?
- Kaip kreiptis į interjero dizainerį?
- Kas yra interjero dekoratorė / dekoratorius
- Kada kreiptis į interjero dekoratorių?
- Ko interjero dekoratorius negali?
- Kuo užsiima interjero dizainerė / dizaineris?
- Interjero dizaineris: ko nesitikėti?
- Interjero architektė / architektas
- Ko interjero architektas nedaro?
- Kodėl skirtumai svarbūs?
Kaip suprasti, kas yra kas?
Lengviausia išskirti architektus. Tai – labiausiai kontroliuojama sritis, tad tik architektūrą baigę bei inžinerinės srities diplomą turintys profesionalai gali save vadinti architektais. Terminas „interjero architektas” taip pat reiškia, kad tai yra architektas, kuriantis interjerus.
Tiesa, būkite atsargūs su neįprastais terminais, tokiais kaip „architectural designer/architektūros dizaineris” – esu mačiusi šį terminą naudojant žmones, niekada nestudijavusius nei interjero dizaino, nei architektūros!
Įvertinti interjero dizainerio patirtį bei gebėjimus – daug sunkiau. Tai – nekontroliuojama paslaugų sritis, tad iš esmės bet kuris mūsų vieną dieną gali nuspręsti, kad yra interjero dizaineris ir pradėti teikti paslaugas.
Peržvelgus interjero dizainerių svetaines, toli gražu ne kiekvienas atskleidžia, kokiu būdu sukaupė savo profesinę patirtį. Saugiausias bei patikimiausias būdas rasti profesionalą, kuriuo nenusivilsite:
a) atmeskite dizainerius, kurių kuriami interjerai jums ne prie širdies. Tikrai atsiras kūrėjai, kurių darbai jums patiks, tad bandyti dirbti su žmonėmis, kurių stilius jums nėra artimas neverta, sunku būtų tiek jums, tiek dizaineriui;
b) klausti pažįstamų žmonių rekomendacijų, ypač jei lankėtės jų namuose ir jums patiko sukurtas interjeras;
c) ieškoti dizainerių, kurie turi daug autentiškų klientų atsiliepimų;
d) interneto svetainėse kreipti dėmesį į tikras įgyvendintų projektų nuotraukas, o ne 3D vizualizacijas. Vizualizacijos parodo estetinius gebėjimus, tačiau nieko nesako apie technines žinias. Tai – lyg gebėjimas nupiešti idealią vestuvinę suknelę, tačiau gebėjimas ją pasiūti yra kas kita!
e) paprašyti pavyzdinių interjero projektų brėžinių.
Šie žingsniai tikrai padės lengviau pasirinkti jums tinkamą profesionalą. Paskutinis patarimas – prieš pasirašydami sutartį susitikite su dizaineriu gyvai. Interjero dizaino kūrimas – ilgas ir asmeniškas procesas, todėl labai svarbu, kad jums būtų malonu ir komfortiška bendrauti, o jūsų klausimai, mintys ir idėjos būtų išklausomos bei išgirstos.
Kaip kreiptis į interjero dizainerį?
Pradėjote dizainerio paieškas. Ką jam rašyti? Kokią informaciją suteikti? Tikrai svarbu nurodyti projekto vietą, plotą (jei pridėsite planą – idealu), galite paminėti, ar tai yra skubus projektas, o galbūt galite palaukti. Ar tai – naujos statybos būstas, o gal – rekonstrukcija? Taip pat galite paminėti, kurie dizainerio darbai jums patiko ir kokio stiliaus namų norėtumėte.
Kartais susiduriame su situacija, kai potencialūs užsakovai, ieškodami paslaugų už mažesnes kainas, savo lūkesčius įvardina kaip ženkliai mažesnius, nei jie yra iš tiesų. Tai, be abejo, klaidina ne tik juos pačius, apsunkina tinkamiausio profesionalo paieškas, bet ir nepadeda sutaupyti. Tad visada aiškiai įvardinkite tiek sau, tiek dizaineriams, su kuriais kalbate, ko iš tiesų tikitės.
Kartą gavome prašymą paruošti pasiūlymą gyvenamojo namo interjero projektui. Užsakovų lūkesčiai buvo sienų atspalvių parinkimas, vieno kito baldo rekomendacija (tai – puiki užduotis interjero dekoratoriui!). Tačiau savininkai užsiminė, kad tuo pačiu norėtų ir perplanuoti vonios kambarius, pakeisti grindis visame name, virtuvės baldus bei įrengti jų įpročius geriau atitinkantį apšvietimą. Trumpai tariant – tai būtų kosmetinis remontas. Tokį projektą puikiai išpildytų profesionalus interjero dizaineris.
Visgi, pasikalbėjus detaliau paaiškėjo, kad savininkai tikisi ir išplėsti namą, terasos vietoje projektuojant naują patalpą, ją uždengti stogu, pakeisti namo fasadų apdailą (kalbame apie statybos leidimo gavimą bei nešančių konstrukcijų keitimą!) Taip pat jie pageidavo pakeisti vidaus išplanavimą sujungiant virtuvę su svetainę (griaunant nešančias namo sienas). Tai – darbas architektui, kurio nei interjero dizaineris, nei juo labiau dekoratorius neatliks.
Tad tikslus savo lūkesčių apibrėžimas apsaugos jus nuo neteisingų pasirinkimų, o geras supratimas, kuo skiriasi profesionalai, neretai įvardijami kaip „dizaineriai”, padės rasti geriausią sprecialistą būtent jums.
Kas yra interjero dekoratorė / dekoratorius
Interjero dekoratorius labai panašus į asmeninį stilistą. Dažniausiai tai yra profesionalas, nuoširdžiai mylintis interjero dizainą, juo gyvenantis, išklausęs nemažai kursų šia tema, tačiau niekada nestudijavęs šio dalyko aukštojoje mokykloje. Interjero dekoratorius geba namuose sukurti jaukią atmosferą. Jis parenka apdailos medžiagas, dažų spalvas, baldus parduotuvėse, interjero tekstilę, nuo kilimų ir užuolaidų, iki rankšluosčių bei pagalvėlių, aksesuarus, atitinkančius kliento asmeninį stilių.
Dažniausiai interjero dekoratoriai neruošia techninių brėžinių ir neprojektuoja inžinerinių sistemų (nors kartais patys samdo interjero dizainerį ar architektą tik brėžinių rengimui). Dekoratorius jums gali padėti pakeisti savo namų stilių, atsinaujinti, pakeisti turimus baldus, sukurti erdvėse jaukumą.
Kada kreiptis į interjero dekoratorių?
Į interjero dekoratorę galite kreiptis, jei namus planuojate įsirengti daugiausia savo jėgomis, tačiau norėtumėte pagalbos ir patarimų renkantis medžiagų atspalvius, tekstūras, baldus ar dekorą. Tokiu atveju dekoratorės pagalba jums padės susieti namų stilių į bendrą visumą, išvengti prastai atrodančių pasirinkimų ir sukurti jaukius namus.
Taip pat su interjero dekoravimo profesionalu galite bendradarbiauti, jei pagyvenus namuose kelis ar keliolika metų norite juos kosmetiškai atnaujinti, suteikti jiems gaivos bei spalvų.
Ko interjero dekoratorius negali?
Jei jūsų planuose – dideli pokyčiai, greičiausiai dekoratoriaus kompetencijos jiems išpildyti nepakaks. Planuojate keisti išplanavimą, o gal neturite daug statybos žinių ir suprantate, kad negalėsite pats įsitraukti sprendžiant techninius klausimus? Greičiausiai dekoratorius jums netiks.
Kuo užsiima interjero dizainerė / dizaineris
Interjero dizaineris – profesionalas, turintis aukštąjį išsilavinimą šioje srityje arba baigęs rimtus, ne vieną mėnesį trunkančius kursus. Ar tai būtų Dailės akademijoje ar kolegijoje gautos žinios, jos yra gilios ir išsamios. Interjero dizaino studijos – labai populiarios, o vietų – nedaug, todėl studijas baigia patys talentingiausi ir geriausi interjero dizaineriai!
Interjero dizaineris daug dėmesio skiria tinkamam erdvės išplanavimui ir gali keisti nelaikančių pertvarų vietą. Jis ruošia techninius brėžinius, tad galite būti ramūs dėl elektros, santechnikos, vėdinimo ir vėsinimo, apšvietimo ir kt. planų. Kaip ir interjero dekoratorius, dizaineris parenka visas apdailos medžiagas bei gerai išmano jų technines savybes, projektuoja korpusinius baldus, jaučia spalvas, kuria bendrą namų stilių.
Geriausi interjero dizaineriai ir architektai dažnai dirba plačia apimtimi – galite tartis dėl pilno ar dalinio interjero projekto, rekonstrukcijos ar konsultacijų (detaliau – čia).
Interjero dizaineriai: ko nesitikėti?
Profesionalus interjero dizaineris gali labai daug! Ji / jis gali parengti pilną techninį interjero projektą su pertvarų, santechnikos, elektros instaliacijos, vėdinimo planais, projektuoti korpusinius baldus, planuoti funkcionalų apšvietimą. Taip pat dizaineris gali pasirūpinti ir apdailos medžiagų parinkimu, kurti estetiškus faktūrų ir atspalvių derinius, pasirūpinti erdvių vientisumu iki smulkiausio dekoro elemento.
Tačiau interjero dizaineris negali keisti išplanavimo, jei tam reikia keisti nešančias sienas. Jei norite keisti pastato fasadą, įrengti vitriną ar padidinti langus, jums prireiks architekto pagalbos.
Interjero architektė / architektas
Interjero architektas yra architektas, pasirinkęs specializuotis vidaus erdvėse. Interjero dizaino žinios dažniausiai ateina per patirtį ar kursus bei mokymus, skirtingai nuo interjero dizainerių, kurie ne vienerius metus gilinasi tik į interjero dizaino subtilybes.
Jis turi inžinerinį išsilavinimą bei iš jo kylančią drąsą, patirtį ir įžvalgas iš pagrindų perplanuoti jūsų namus. Jis gali įžvelgti perplanavimo galimybes, apie kurias net nepagalvojote ir žino apribojimus, kurie gali pakišti koją. Tiesa, interjero architektui gali trūkti dekoravimo žinių, dėmesio smulkesniems interjero akcentams ir meilės dekoratyviems elementams.
Interjero architekto pagalba gali būti nepamainoma, jei norite daryti pakeitimus ir namo išorėje: įsirengti terasą, stoginę, laiptelius ir takus, suplanuoti žaliąsias erdves. Nors toks profesionalas specializuojasi vidaus erdvėse, tikrai neatsisakys jums patarti ir fasado apdailos klausimais.
Ko interjero architektas nedaro?
Labai dažnai interjero architektai nėra nusiteikę skirti daug dėmesio dekoravimui. Architektai dažniau mąsto apie tūrius, šviesą, pojūčius, kuriuos kelia erdvės – jie dažniau kuria didesniame mastelyje. Vazos, pagalvės, audiniai, augalai ir kiti smulkesni elementai gali būti laikomi nesvarbiais, nebūtinais, neįdomiais… Galite pastebėti, kad architektų kurti interjerai pasižymi švariomis linijomis, turi mažiau tekstūrų, daugiau konceptualumo, kartais gali pasirodyti orginalūs, bet tušti bei šalti.
Kodėl skirtumai svarbūs?
Kartą renginyje sutikta moteris labai nustebo išgirdusi, kad moku pati ruošti techninius brėžinius – jos pažįstama interjero dizainerė buvo išklausiusi kelis kursus, o planų ruošti nemokėjo. Tai privertė mane susimąstyti, kokie dideli atliekamų darbų skirtumai slypi po žodžiu „interjero dizaineris“ ir įkvėpė šiam įrašui. Juk dizainerio profesija – sunkiai apibrėžiama ir menkai kontroliuojama, o taip prisistatyti gali kiekvienas norintis. Neretai tenka išgirsti istorijas, kai darbas su dizaineriu nebuvo sėkmingas ir užsakovai liko nusivylę. Todėl tikiu, kad geresnis šių skirtumų supratimas padės žmonėms išsirinkti būtent tokį profesionalą, kuris gali geriausiai išpildyti jų lūkesčius!
Geriausi interjero dizaineriai?
Pats geriausias interjero dizaineris bus tas, su kuriuo jums lengva dirbti kartu, kurio stilius ir skonis yra jums artimas ir kuris skiria jūsų projektui tinkamą dėmesį. Be abejo, techninių subtilybių išmanymas yra neatsiejama sėkmingo projekto dalis, tačiau tikrai unikalūs darbai gimsta, kai sutampa užsakovo ir dizainerio lūkesčiai bei požiūris.